wtorek, 24 sierpnia 2010

Przewodnik po Anki

Jako, że kilka dni temu napisałem recenzję programu Anki, dziś nadszedł czas na omówienie pewnych szczegółów dotyczących jego użytkowania. Niewątpliwie pomocny okaże się w tym wypadku komentarz peterlina, autora strony http://www.peterlin.jzn.pl/ oraz http://peterlin.wordpress.com/, na których można znaleźć interesujące fakty dotyczące naprawdę wielu języków takich jak perski, lezgiński, rozmaite języki kaukaskie, afrykańskie - warto tym stronom poświęcić trochę czasu. Ale do rzeczy: peterlin zamieścił w komentarzu parę pytań, na które postaram się odpowiedzieć.

Jak Twoja nauka wygląda w praktyce?
Staram się używać Anki codziennie i z reguły udaje mi się to zrobić, ale nie narzucam sobie jakiejś żelaznej reguły, że dzień bez Anki to dzień stracony. Traktuję to jako pewną formę quizu, którego rozwiązywanie faktycznie sprawia mi radość.
Na początek zawsze staram się dla danego języka utworzyć dwie listy: 
ze słownictwem pasywnym - gdzie karty są zapisane w języku, którego się uczę, a odpowiadam po polsku
ze słownictwem aktywnym - sutuacja odwrotna.
Oczywiście można wszystkie karty przerzucić do jednego worka i np. tłumaczyć tylko z polskiego na obcy, ale to mi nie do końca. Przede wszystkim nie widzę sensu tłumaczeń słów w stylu "wydrążyć", czy "włók" (nota bene, wie ktoś co to jest po polsku?) na język obcy, bo używam ich ekstremalnie rzadko w codziennej komunikacji. Te więc bardziej użyteczne umieszczam w obydwu listach, a te mniej jedynie w liście pasywnej (skąd czasem przechodzą do aktywnej).
Sposób oceniania mam następujący:
Łatwa - tylko w wypadku gdy podam odpowiedź szybko, bezbłędnie i jest na tyle długo, że następna przerwa wynosi nie mniej niż 6 miesięcy
Dobra - jak wyżej, ale gdy najdłuższa możliwa przerwa jest krótsza niż 6 miesięcy (z tymi 6 miesiącami to po prostu taki mój system - nie musiz się z nim zgadzać)
Trudna - gdy się trochę zastanawiałem nad odpowiedzią, ale mimo to udzieliłem poprawnej
Znowu - przy popełnieniu każdego, nawet najmniejszego błędu
Gdy karty pojawiają się po raz drugi (po kliknięciu opcji "Znowu") na każdą udzielam odpowiedzi i bez względu na nią wybieram opcję "Trudna".
Nigdy nie przeglądam jednej listy więcej niż raz dziennie.
I najważniejsza rada:  nie oszukuj używając Anki, bo jedyną osobą jaką jesteś w stanie okłamać to właśnie ty. Błędy oznaczone jako poprawne odpowiedzi na pewno nie przybliżą cię do opanowania języka.

Jak ustawione masz parametry programu?
To ciekawe pytanie, bo o ile początkowo podobały mi się ustawienia standardowe, to po pewnym czasie mnie zaczęły denerwować i je zmieniłem. Limit nowych kart mam ustawiony na 100 dla każdej listy, a limit czasu na 10 minut, przy czym ograniczenia te są raczej związane z faktem tego, iż list jest 8. A jak już wspominałem, Anki jest świetne jako pomoc, ale osobiście wolę sobie poczytać jakiś artykuł w danym języku niż spędzać kilka godzin na przeglądaniu setek wyrażeń. Poza tym w 10 minut można przejrzeć nawet ponad 200 flashcardów. Limitu pytań nie ustawiam - bo i po co.
Następnie wchodząc w Ustawienia - Właściwości talii - Zaawansowane zmieniam opcje przerw w pokazywaniu flashcardów w zależności od udzielonych odpowiedzi. Dla Trudnych 0,333 - 0,5 / dla Dobrych 1 - 2 / dla Łatwych 3 - 4. Robię to gdyż początkowe ustawienia wydały mi się ustanawiać zbyt długie okresy powtórek, a generalnie im one są krótsze tym lepiej dane wyrażenie jest zapamiętywane.

Czy używasz tagów?
Nie, tagów nigdy nie używałem, bo i szczerze mówiąc nie rzuciły mi się szczególnie w oczy. Ale muszę trochę nad tym poeksperymentować. Jeśli macie doświadczenie z tagami to piszcie - każda pomoc jest na wagę złota.

Ile nowych słów dziennie dopisujesz (a może używasz anki tylko do utrwalenia w pamięci jakiegoś stałego zasobu słownictwa)?
Staram się utrzymywać liczbę 210 wyrażeń tygodniowo, czyli mniej więcej 30 dziennie.I owszem, używam Anki też do utrwalania pewnego stałego zasobu słownictwa, do czego służą właśnie aktywne listy.

Skąd bierzesz słowa (słowniczek przylekcyjny w podręczniku?, co wpadnie w oko przy lekturze?)? 
W liście aktywnej zawsze znajduje się prawie cały podręcznik - słowa, zdania. Do listy tej dodaję zawsze jakiekolwiek zdanie, w którym popełniłem błąd używając go czy to podczas robienia jakiejś powtórki, czy rozmawiając z obcokrajowcem, czy pisząc posta na obcojęzycznym forum. Rzeczy jakie znajduję w gazetach, internecie, TV, radio wklepuję z reguły do listy pasywnej, chyba że uznam, że jest coś tak ważnego by umieścić w aktywnej.
Pamiętam, że na początku wpisywałem głównie słowa, ale ma to pewne minusy. O ile bez problemu można w ten sposób zapisać  jednocznaczne wyrazy (z reguły rzeczowniki) to istnieje ogromny problem ze słowami posiadającymi różne znaczenia, bądź też nie do końca przetłumaczalnymi na język polski. Dlatego staram się wpisywać całe zdania - w pasywnej ułatwiają zrozumienie nieznanego wyrazu, a w aktywnej tłumacząc całe zdania ćwiczysz nie tylko znajomość wyrazów, ale też wszelkich reguł gramatycznych itp.
Ostatnio ucząc się czeskiego wpisywałem niezrozumiałe zdania bez polskiego tłumaczenia i po kilku dniach większość z nich rozumiałem dzięki wiedzy jakiej nabywałem wraz z ilością czeskiego tekstu jaki przeczytałem, ale nie jestem pewien czy ta metoda znalazłaby zastosowanie w nauce języka mniej spokrewnionego.

Jeszcze kilka słów od siebie
Nie uważam by mój system obsługi Anki był jedynym genialnym, który nagle spowoduje, że będziesz się swobodnie porozumiewał w języku obcym. Wydaje mi się, że najlepiej wytworzyć sobie z czasem swój własny, mający odbicie we własnych umiejętnościach i preferencjach. Jeśli masz jakieś uwagi na temat użytkowania Anki, bądź nawet wymyśliłeś swój własny system to napisz - sam chętnie się dowiem o czymś co może być lepsze.

Podobne Posty :
Rewelacyjny program do nauki słówek - Anki
Jak efektywnie uczyć się słówek?
Byki - recenzja programu
Blog językowy AJATT - ciekawa metoda nauki

66 komentarzy:

 1. Mi również przerwy wydawały się być zbyt długie i zastosowałem ustawienia podobne do Twoich. Powoli zaczynam łapać jak się Ankami posługiwać. Na początku wyglądało to dość skomplikowanie, ale daję radę;) Obecnie uczę się na nim japońskiej kany. Jest to tutaj uproszczone ze względu na dostępne do ściągnięcia gotowe talie ze znakami na każdy poziom znajomości języka, więc nie trzeba się męczyć z ich wprowadzaniem;)Program naprawdę godny polecenia;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Kana wydaje mi się całkiem łatwa do przyswojenia, w końcu jest to pismo sylabiczne. Prawdziwy problem zaczyna się dopiero gdy zamierzasz się zacząć uczyć kanji - aczkolwiek to tylko moje przypuszczenia, bo nigdy się japońskiego nie uczyłem ;)Mam nadzieję, że właśnie opiszesz swoje doświadczenia związane z nauką kanji, bo ciekawi mnie jakie metody będą w tym wypadku najlepsze - przyda się na przyszłość gdybym chciał zacząć się uczyć japońskiego lub chińskiego :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dzięki za wzmiankę. Co do ANKI to napiszę coś wkrótce w większym szczególe. Teraz tylko o tagach:

  Ze swoich pięciu list taguję jedną. Uczę się irlandzkiego z podręcznika O'Siadhaila. Jestem na 8 lekcji, a słówka (i częściowo zwroty) mam wpisane z 18. Taguję numerami lekcji i dodatkowo odrębnie frazy/zwroty i odmiana "być" (bo to podstawa tworzenia czasów złożonych).
  Po co tagi? Głównie do opcji "cram" (zakuwanie; znacznie skraca czasy powtórek). Żeby utrwalić sobie już przerobiony materiał robię np. cram z lekcji 1-7.

  Inne możliwe zastosowanie, to np. tagowanie wg tematyki (sport, polityka, przedmioty codziennego użytku, uczucia...) lub rejestru (wulgarne, kolokwialne, formalne...) i potem np. eksport i robienie słowniczków tematycznych albo przykładowo mini-talia dla uczniów pt "słownictwo do opanowania przed następną lekcją".

  Jeszcze inne - przy rozłożonym w czasie procesie korekty / poprawek / uzupełniania talii, tagowanie pozwala łatwo oddzielić karty już przejrzane od nieprzejrzanych.

  Zauważyłem też, że tagowanie bardzo się przydaje przy tworzeniu talii przeznaczonych do udostępnienia innym. Ściągnąłem sobie np. czyjąś - b. dużą - talię do dari, która przeładowana jest podstawowym słownictwem - mnie niepotrzebnym, które ciężko mi usunąć ręcznie. Obok bezużytecznych (dla mnie) tagów typu "colors" czy "adjectives", jest jednak tag "greetings" który pozwala na szybką orientację w pozdrowieniach (w Afganistanie używa się innych niż w Iranie).

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie ma za co, w końcu w wielkiej części wpłynąłeś na wygląd tego artykułu, a subskrybuję RSS twego bloga, więc bluźnierstwem z mej strony byłoby nie wspominanie o nim ;)

  Poza tym świetny komentarz - nie uświadamiałem sobie wcześniej, że tagi są w stanie wnieść aż tyle do pracy z Anki. Postaram się te rzeczy wprowadzić w życie i jakoś w najbliższym czasie opiszę doświadczenia z tym związane.
  Wielkie dzięki!

  OdpowiedzUsuń
 5. właśnie zainstalowałam Anke. pojawiły mi sie talie. radzisz pobierac je czy tworzyc swoje ?

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja zawsze wolę tworzyć swoje, jako że preferuję poznawanie słów, poprzez własny kontakt z językiem obcym. Nie lubię uczyć się czegoś co nie ma przełożenia na coś co już spotkałem w rzeczywistości, lub uważam za niepotrzebne. Zdarzają się jednak naprawdę dobre talie, które można ściągnąć i są w stanie wiele wnieść do nauki. Poza tym ściągając jakąś talię nie tracisz czasu na wpisywanie słów.
  Reasumując - gdy tworzysz swoją talię, Ty decydujesz jaki zasób słownictwa się w niej znajdzie i masz pewność, że będą to rzeczy użyteczne. Jeśli ściągasz, to słownictwo jest Ci narzucone odgórnie. Ja osobiście radzę tworzyć swoje. Ale znam też osoby (vide Peterlin), które cenią sobie gotowe talie.

  OdpowiedzUsuń
 7. hej, mam ogromny problem z tworzeniem nowej talii w programie Anki. Mógłbyś mi krok po kroku wyjaśnic jak to zrobic? z gory dziekuje

  OdpowiedzUsuń
 8. Oczywiście :)
  1. Włączasz Anki.
  2. Z górnego paska menu wybierasz "Plik"
  3. Wybierasz "Nowy"
  4. Dodajesz nową fiszkę za pomocą zielonego znaku plus.
  5. Wypełniasz pola w fiszkach tak jak tylko chcesz.
  6. Z menu plik wybierasz "Zapisz" i masz talię gotową. Oczywiście możesz do niej cały czas dodawać nowe fiszki - ja moje talie wzbogacam codziennie o pewną liczbę nowych kart.

  Jeśli moje wyjaśnienie nie wystarczy to napisz na czym mam się skupić w tej kwestii, a postaram się to bardziej dogłębnie wytłumaczyć - może nawet odrębny artykuł o tym napiszę. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 9. program może i rewelacyjny ale udostępnione bazy niestety nie, mnie doprowadziły do frustracji, daje sobie spokój z tym programem.

  OdpowiedzUsuń
 10. Dlatego też zawsze doradzam tworzenie własnych baz jakie powstają na podstawie własnych doświadczeń z językiem.

  OdpowiedzUsuń
 11. Na Twojego bloga trafiłem przypadkiem. Jako taka nauka języków nie jest moja pasją, jednak poprzez łatwość w nauce dzięki Anki może przysiądę na dłużej. Czegoś takiego właśnie szukałem! Miałem nawet zamiar kupować podobny program, jednak się wstrzymałem. I bardzo dobrze! Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 12. Dzięki za komentarz Kszegoszu ;) Cieszę się, że Anki ułatwiło Ci naukę języka i oszczędziło parę groszy.
  Pozdrawiam również!

  OdpowiedzUsuń
 13. Cześć, jak widzę odpowiadasz także na komentarze do starszych postów, więc zadam pytanie w odpowiednim chyba miejscu. Czy masz jakąś technikę zbierania słówek/wyrażeń do Anki? Wiadomo, że przy przeglądaniu gazet czy książek trzeba słówka najpierw wypisać, a potem wklepać do anki. Chodzi mi raczej o wprowadzanie słówek znalezionych w internecie. Nie wiem jak inni, ja korzystam z kilku komputerów (min. ze służbowego, na którym nie mogę instalować programów). Zwykle korzystam z aplikacji typu google docs do którego po prostu przeklejam znalezione, nowe słowa. Może Ty Karolu lub ktoś z czytelników ma lepszy, bardziej "automatyczny" i szybszy sposób.

  OdpowiedzUsuń
 14. Anki jest też online: ankiweb.net - zakładasz sobie konto, synchronizujesz talię i możesz pracować i uzupełniać talię z poziomu www. Przy włączonej synchronizacji ANKI zainstalowane na komputerze domowym automatycznie pobiera informacje z serwera.

  OdpowiedzUsuń
 15. @Cezary
  Miejsce jest jak najbardziej odpowiednie:) Ale do rzeczy: również często korzystam z kilku komputerów używając Anki i w tym celu zawsze przegrywałem pliki na pendrive'a. Jednak to co napisał peterlin wydaje się być doskonałym rozwiązaniem tego problemu.

  @peterlin
  Dzięki za linka! Ostatnio co prawda moja dzienna rutyna z Anki uległa pewnym wahaniom (m.in. przez brak czasu i poświęcanie tej resztki na ciekawsze wykorzystywanie języków), ale rozwiązanie online wydaje się być znakomitą alternatywą dla przenoszenia talii na pendrive'ach (co jest, szczerze mówiąc, dość uciążliwe).

  OdpowiedzUsuń
 16. @peterlin, @Karol
  Dzięki, to ja chyba zrezygnuję z tych g docs chociaż ergonomia tego anki web nie powala :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Mam pytanie ściagłam Anki znalazłam strone z której mogła bym pobierac słowka do anki. Ale kiedy daje na PLIK POBIERZ UDOSTĘPNIONY DODATEK Wyskakuje mi błąd "Nie można połączyć sie z serwerem"
  Nie wiem coi z tym zrobić?
  W ogóle czy jest jakiś sposób aby znlaeść już gotową talie ze słówkami pobrać ją a następnie importować ?
  Troche to pracochłonne wpisywać wszystko samemu nie wiem juz jak zaczać żeby było dobrze.

  OdpowiedzUsuń
 18. Generalnie odradzam korzystanie z gotowych talii, ponieważ w niektórych z nich aż roi się od błędów. Najlepiej, jeśli jednak poświęcisz trochę czasu na wpisanie chociaż kilkidziesięciu słówek dziennie (ja wpisuję od 10 do 50, w zależności od ilości wolnego czasu). Wtedy wiesz przynajmniej, w jakim kontekście dane słowo zostało użyte, poza tym często uczysz się słówek automatycznie przy wpisywaniu ich do programu.
  Jeśli jednak bardzo zależy Ci na gotowych taliach, a masz jakieś problemy z serwerem, spróbuj może ściągnąć je bezpośrednio ze strony Anki. Sama nigdy tego nie próbowałam (nie mam nawet konta w Anki), ale jest tam coś takiego, jak AnkiWeb - byc może stamtąd możesz po zalogowaniu ściągnąć interesujące Cię materiały.
  Pozdrawiam
  ula

  OdpowiedzUsuń
 19. @Anonimowy1
  Ula w zasadzie napisała to co sam bym w tej kwestii odpowiedział - tworzenie własnej talii poprzez dodawanie własnych słów, bądź nawet całych zdań pochodzących z tekstów, które samemu gdzieś się przeczytało jest znacznie bardziej efektywne niż ściąganie list przygotowanych przez inne osoby, których poziom zaawansowania może być bardzo różny. Listę do Anki może eksportować zarówno osoba będąca profesorem w danej dziedzinie, a może to być gimnazjalista - dlatego jeśli ktoś w danym języku nie czuje się na tyle mocny, by wyłapać błędy, to odradzam mu ściąganie gotowych talii.
  A tworzenie własnej talii to też część nauki - z reguły dzięki temu zapamiętujesz ok. 1/3 wszystkich rzeczy jakie wpisałeś.
  Natomiast na temat kwestii technicznych nic nie poradzę, bo nie jestem twórcą tego programu :(

  @Ula
  Wielkie dzięki za wyręczenie w odpowiedzi :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Karol, czy powiało mi ironią? ;)

  OdpowiedzUsuń
 21. Nie, nie. Ja naprawdę nie mam nic przeciwko, gdy ktoś mnie wyręcza w odpowiedziach na pytania. Tym bardziej gdy pisze niemal dokładnie to co sam chciałem przekazać :)
  Tak więc zachęcam do częstego udzielania się w ten sposób. Bez ironii :)

  OdpowiedzUsuń
 22. dzięki za odpowiedź :))
  teraz mam ferie wiec sie moze za to wezme :))
  tylko szkoda z ew internecie niema zadnego wyjaśnienia na pytanie co z tym serwerem jest nie tak ;/

  OdpowiedzUsuń
 23. A czy Anonimowy próbował pobrać jakieś talie przez program, a nie ze strony? Niektóre są całkiem sympatyczne i można wygrzebać co nieco, chociaż zależy jeszcze do jakiego języka.
  U mnie działa to tak: otwieram program > klikam "Plik" > "Pobierz" > "Udostępnioną talię" i otwiera się okno z ponad 700 taliami. Wybieram którąś, klikam "OK" i jest moja. (Choć prawda jest taka, że to żadna zabawa w porównaniu z własnymi fiszkami).

  OdpowiedzUsuń
 24. Hej!

  Chciałabym ja tworzę własne fiszki , ale po wstukiwaniu każdego faktu z osobna zacznają mnie boleć place, poza tym zajmuje to dużo czasu a ja jako osoba zajęta za wiele go nie mam. Czy jest jakiś sposób ,żeby do Anki załadować gotowy plik ze słowkami i żeby program przerobił to automatycznie na fiszki ? Tzn czy można utworzyć kilka, kilkadziesiąt fiszek na raz? Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź, jesli takie pytanie się już pojawiło to sorry i proszę o wskazówkę gdzie szukać na nie odpowiedzi :P

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 25. Witam

  czy jest możliwość ustawienia profilu aby 2 osoby mogły się uczyć?

  OdpowiedzUsuń
 26. @Anonimowy1
  Nie zauważyłem, że 6 dni temu pojawił się tu komentarz. Wybacz brak szybkiej odpowiedzi kimkolwiek jesteś. Niestety nie znam żadnego rozwiązania, które pozwalałoby np. zrobić z listy słów w Wordzie fiszki w Anki :/

  @Anonimowy2
  Ja rozwiązywałem to zawsze w ten sposób, że tworzyłem osobne listy i dodawałem do ich tytułów swoje imię - działam tak jeśli zdarza mi się pracować na komputerze mojej dziewczyny.

  OdpowiedzUsuń
 27. Dzieki za szybka odpowiedz, szkoda jednak ze nie ma takiej opcji jak profile, ale teraz wiem co juz mam zrobic :)

  Dziekuje i pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 28. Witam!
  Jestem nowym użytkownikiem Anki i mam kilka pytań:
  1) najpierw fiszka pokazuje mi się po polsku (rewers karty), a chcę by pierw była wersja ang.
  jak to zmienić? robiłem to w opcjach ale nadal jest po staremu

  2) jako można wymazać swoje wyniki, zacząć od nowa, wyzerować dni nauki

  OdpowiedzUsuń
 29. Witam Was,
  Mam pytanie do bardziej zorientowanych w Anki. Czy jest możliwość połączenia talii?
  Pobrałam kilka gotowych talii, z których każda jest kolejnym rozdziałem jednego podręcznika. Jednak jest ich dość dużo, a każda ma jedynie po 30-40 kart, dlatego wygodniej byłoby mi połączyć kilka z nich, żeby nie przeglądać wszystkich po kolei, ale od razu kilka.
  Nie mogłam znaleźć takiej opcji, dlatego proszę Was o pomoc.
  Pozdrawiam, Anieze. :)

  OdpowiedzUsuń
 30. Cześć.

  Talie można łączyć za pomocą importu. Po prostu importujesz (Plik => Import) kolejne talie do pierwszej lub wszystkie do nowo utworzonej.

  Wymazać wyników nauki (chyba) na razie się nie da. Możesz daną talię wyeksportować pod nową nazwą a starą skasować.

  Nowe fakty można szybko tworzyć za pomocą edytora tekstu, który umożliwia zapis niesformatowanego tekstu z kodowaniem utf-8. Najlepiej najprostszego np. notatnik. Następnie w zależności od tego ile pól ma model naszej tali, wpisujemy tekst w formie: pole, separator (np tabulator), pole, koniec linii (Enter). Czyli jedna linia to jeden fakt, a pola rozdzielone separatorem. Taki plik importujemy wybierając rodzaj "Text separated by tabs or semicolons (*)".

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 31. @Anonimowy z 13 marca
  Wielkie dzięki za ten komentarz, bo i ja się czegoś nowego dowiedziałem i czytelnicy bloga. Świetna robota!
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 32. A ja mam mały problem z Anki - gdy wpisuję nowe słowa do mojej talii, w czasie nauki zamiast tych wyrażen pojawia mi sie {{{Front}}} {{{Back}}}. Jest to irytujące, bo od jakiegoś miesiąca nie mogę wpisać nowych słów do talii. Czy wiesz może, jak to rozwiazać? Byłabym bardzo wdzieczna :)

  OdpowiedzUsuń
 33. Niestety nie mam pojęcia jak to można naprawić :( Jedyne rzeczy jakie przychodzą mi do głowy to utworzenie nowej talii bądź zainstalowanie programu na nowo. Ewentualnie można mieć nadzieję, że znajdzie się osoba, która zna rozwiązanie tego problemu.

  OdpowiedzUsuń
 34. Roselne, napisz swoje pytanie (albo poszukaj odpowiedzi) na oficjalym forum (anglojęzycznym) Anki http://groups.google.com/group/ankisrs/topics?pli=1. Ja sam, ilekroć miałem jakiś problem dostawałem jeszcze tego samego dnia, a właściwie tej samej nocy, bo odpowiadający-autor programu mieszka w Japonii, wyczerpujące i skuteczne rozwiązania.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 35. Poddaję, się. Czy ktoś mi może powiedzieć jak prawidłowo, krok po kroku ustawić przerwy w pokazywaniu kart? Robię dokładnie tak jak napisałeś: wchodzę we właściwości talli -> zaawansowane -> zmieniam wartości liczbowe, a gdy przeglądam karty, odstępy znowu są wzięte kompletnie z czapy i mimo, że ja ustawiłem sobie kolejno: dzień, 3 dni i tydzień, to wynoszą np. 5 dni, 11 dni i 15, ablo 2,3 miesiaca itd. Oto screeny: http://imageshack.us/photo/my-images/710/anki2.jpg/

  http://imageshack.us/photo/my-images/705/ankil.jpg/

  POMOCY!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Te wartości, które można sobie samemu ustawić, dotyczą tylko pierwszej powtórki, tzn. sytuacji, gdy fiszka pojawia się po raz pierwszy. Jest napisane "pocz. przerwa...", gdzie "pocz." oznacza "początkowa", czyli pierwsza.

   Jeśli fiszka pojawia się nam kolejny raz, to odległość, na którą zostaje ona odsunięta, rośnie w zależności od tego, jaki przycisk naciśniemy.

   Usuń
 36. Już myślałem, że mi się udało. Dla cześci kart odstępy są takie jak ustawiłem, ale dla większości w dalszym ciągu kompletnie wzięte z czapy. Proszę powiedźcie co mam zrobić? ;/

  OdpowiedzUsuń
 37. dziś po raz pierwszy zainstalowałan Anki i kurcze mam problem a pomoc w języku angielskim niewiele mi pomaga. Mam pytanie czy mógłby ktos krok po kroku powiedzieć mi jak to działa. Czy musze sie zalogować . Na poczatku pojawiło mi sie takie okno wpisałam hasło itd , ale potem juz nawet nie wiem gdzie to znikło a jak otwieramn na nowo program anki to i tak nie pojawia mi sie żadne okno wymagające wpisania hasła. Do czego jest mi potrzebne to hasło? czy to ma jakis wpływ na obsługe programu?

  2 Drugie pytanie: zaczełam tworzyc sobie słówka w taliach ( na razie usiłuje dojśc o co w tym chodzi) i na górze wpisuje np. Kot a na dole Cat i dodaj i tak w kółko. Ale kurcze potem robie powtórka i ok pojawia mi się słówko "kot" a ja mam na dole powiedziec jak to będzie po angielsku . Nie ma problemu ale dlaczego nie mam tam możliwości wpisania tego z klawiatury ,żeby popracowac na pisaniu. W pierwszej kolejności ściagłam jakąś talie z bazy i była tam mozliwośc odpowiadania na słówko wpisując je z bazy, niestety w moich taliach nie umniem tak tego ustawić ,żeby sobie wpisywac dane słowo, u mnie słowo pod spodem pojawia sie tylko na ekranie. Jak to zrobić aby moje talie dawały mi mozliwośc cwiczenia pisania a słówka nie pojawiały sie tylko na ekranie bez możliwiwości ćwiczenia pisowni.

  3 A co z nauka np. dwóch róznych języków? Utworzyłam sobie talie z hiszpańskimi słówkami potem druga talie z angielskimi słówkami. A jak to bedzie z powtórkami jak mam sobie wyselekcjonowac ,że chce tylko powtarzać dzis hiszpański a nie angielski?

  4. A czy ja musze tworzyc nowe talie, czy moge cały czas do jednej wpisywac słówka i poprostu ona bedzie taka obszerna a słówka beda się losowały z jednego " worka"?

  5. Kurcze nic ni nie wychodzi. Prosze niech ktoś mnie poinstrułuje . Mam utworzona jedna talie załuzny o nazwie KKKK i druga o nazwie PPPP - do KKKK dodaje słówka w dniu dzisiejszym. Nastepnie jutro chce dodac kolejne słówka do tej samej tali to jak robie ? po otwarciu systemu pojawia mi sie okienko "Talie" na szarym tle . Klikam na jedno z nich np. na KKKK na okienko " Otwórz" i potem pojawiia mi się nowe okienko " opcje nauki" i tu mnie to dobija bo co ja mam tu robić? Co oznacza " nowych kart na dzień" ja mam wpisane z systemu 20. Ale co to znaczy ,że co z 20 kart losuje mi słówka czy co? prosze o odpowiedź? Prosze o odpowiedż tez do czego słuzy " wybiurcza powtórka" no i jak tam klikne sa jakies ustawienia " pokazuj tylko karty z poniższymi etykietami" albo " ukryj karty z ponizszymi etykietami" O co tu chodzi do czego to ma mi słuzyć?

  No i jak to działa w tym oknie " nowe kart" i " Powtórki " a w nich " max zle rozwiazanych kart" ? Kurcze tyle pytań jak to obsługiwać?

  I jaka jest ró☻żnicza między limit sesji( minuty, pytania). Do czego to jest mi potrzebne . Co to oznacza np. Limpi sesji ( minuty) - co to dla mnie oznacza to ustawienie ? i to samo limit sesji ( pytania) ,że co co ile minut mi się pojawi pytanie.? Sorry ,że pytam o wszystko ale nie mam kogo zapytac a nie znam angielskiego,zeby zrozumiec pomoc. Potrzebuje kogos kto oprowadzi mnie po systemia krok po kroku.

  dziękuje i bardzo prosże kogos o pomoc bo Karol chyba tu nie zagląda często. ja bym potrzebowała artykułu pt " Anki krok po kroku" żeby ktos opisał każda funkcje jak to działa , jak tworzyc sobie zbiory słówek. Bo ja zaczynam swoja przygode z językiem i w tym anki to tak klikam , klikam ale w ciemno. Bardzo bardzo bardzo prosze o pomoc

  Maria

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wytrzymaj jeszcze trochę. Lada dzień ma się ukazać nowa wersja Anki, która w paru miejscach będzie się mocno różniła od obecnej. Jak tylko przetestuję nową wersję, to prawdopodobnie machnę coś na kształt przewodnika, a z pewnością inni też co nieco napiszą.

   Usuń
  2. Droga Mario. Po pierwsze wszystko zależy od tego jaką wersję zainstalowałaś. Jeśli jest to beta anki 2.0 to niestety aktualnie nie będę w stanie odpowiedzieć na to pytanie, bo nie testowałem jeszcze tej wersji dokładniej. Jeśli chodzi o wersję 1.2.8 którą myślę, że posiadasz to:

   Hasło jest prawdopodobnie do synchronizacji anki. Stwórz sobie konto na http://anki.ichi2.net/account/login dzięki czemu z każdym wylogowaniem się, program będzie wysyłał na serwer Twoje aktualne postępy. Dzięki temu będziesz mogła korzystać z anki np, na innym komputerze, telefonie, obojętnie gdzie jest internet :) Potem wystarczy wcisnąć CTRL+P i wpisać tam swój login i hasło. Bo teraz prawdopodobnie synchronizuje Ci z kontem, które nie istnieje :)

   Odnośnie pytania drugiego. Jak już włączysz powtórkę z wybranej talii i masz podgląd karty z "kotem" to wystarczy kliknąć na 3 z kolei ikonkę. Taki niebieski notatnik z ołówkiem, po lewej stronie od lupy. I tam w "Szablony kart" prawie na samym dole powinna być do wybrania opcja "Nie proś mnie o wpisanie odpowiedzi". Wystarczy ją zmienić i będzie wpisywanie.

   Pytanie trzecie. Normalnie klikasz na wybraną talię. Jeśli masz talię z angielskim i osobno talię z hiszpańskim to klikasz w talię z hiszpańskim i powtarzasz materiał na dzień dzisiejszy. Z hiszpańskiego oczywiście. I tyle. Program nie miesza talii, ani pówtórek. Nie wiem czy dobrze zrozumiałem też, ale oczywiście w anki chodzi o codzienne sesje, także pewnie miałaś na myśli to, że do talii z angielskim przystąpisz później? Jeśli tak, to właśnie w ten sposób. Potem o innej porze robisz sobie angielski.

   4. Oczywiście to zależy od Ciebie. Program będzie losował bądź też wyświetlał karty w wybranej przez Ciebie kolejności. Nic Cię nie ogranicza. Ewentualnie możesz dodać etykietkę do danego słówka czy zwrotu co jest niezwykle pomocne.

   5. Nowych kart na dzień oznacza ilość słówek, którą program nauczy Cię w danej sesji. Tak, to oznacza, że program losuje te 20 słówek z tych wcześniej dodanych. W zasadzie to jest taka ściema, ja to praktycznie cały czas zmieniam. Jeśli już przerobiłaś te 20 słówek i chcesz się nauczyć kolejnych w tym samym dniu, np. 10 to wpisujesz w tą rubrykę 30 (bo 20+10=30) Jeśli kolejne 20 to wpisujesz 40 (bo 40=20+20)

   Ukrywanie i pokazywanie kart z etykietami służy do... ukrywania i pokazywania kart z etykietami :). Po prostu musisz mieć prędzej jakieś karty ze stworzonymi etykeitami żeby działało. Jak klikasz zielony plusik to masz na dole "etykiety".

   Limit sesji oznacza, że po upłynięciu tego czasu, talia się wyłączy. To takie zabezpieczenie, jeśli chcesz się uczyć np 30 minut w anki na danej talii. I tyle. Po upłynięciu czasu można dalej się uczyć. Analogicznie do max źle rozwiązanych kart.

   Mam nadzieję, że pomogłem. Przepraszam za chaotyczność, ale w zasadzie to się spieszyłem. Jeśli masz jeszcze jakieś pytania to pisz, na dniach tu zajrzę. Pozdrawiam

   Grzesiek

   Usuń
 38. Dzięki bardzo, Moze Karol tez napisze cos na temat nowej wersji tak krok po kroku, skanując każde okno , opisując każda funkcje
  dzieki Maria

  OdpowiedzUsuń
 39. Po licznych perypetiach z Anki, Mnemosyne itp napatoczyłem się na memrise.com i chyba przy tym zostanę.

  OdpowiedzUsuń
 40. Pobrałem dziś Anki i musze powiedziec, ze jest to super program do nauki . I nie tylko nauki słówek, mozemy tam wpisac np. wydarzenia historyczne i daty, lub wzory fizyczne :) Szczerze to trafilem na bloga przez przypadek, w ogole nie szukalem nic o jezykach, tylko gdzies zobaczylem artykul o czeskim i chcialem go przeczytac o potem juz poszlo z innymi jezykami az dotarlem tu :D I musze jednak podziekowac przypadkowi gdyz na prawde nauka z tym programem jest latwiejsza i lepiej sie ją utrwala :) Teraz gdy zaczal sie rok szkolny z pewnoscia przyda mi sie do nabywania jak i utrwalania wiedzy.

  OdpowiedzUsuń
 41. hej, zainstalowałam w telefonie wersję Ankidroid 1.1.3 i mam problem z synchronizacją. Tak jakbym nie mogła utworzyć konta na AnkiWeb dla starej wersji. Czy można coś z tym zrobić?

  OdpowiedzUsuń
 42. Program jest Ok, ale rozwija skrzydła dopiero jak się pogrzebie w zaawansowanych ustawieniach kart i ustawi layout pod siebie(np doda sprawdzanie słówka za pomocą wpisywania).

  OdpowiedzUsuń
 43. Witam. Po poerwsze dziękuję autorowi bloga, że zainspirował mnie do nauki. Zainstalowałam Anki 2.0.4, jednak nie mogę znaleźć funkcji "sprawdzanie słówek za pomocą wpisywania". Czy może mnie ktoś oświecić?

  OdpowiedzUsuń
 44. Ja mam taki problem. Uczyłem się już przez Anki. Miałem zrobioną synchronizację. Ale przyszedł taki moment dzisiaj, że niestety musiałem sformatować twardy dysk. I teraz nie wiem, jak odzyskać swoje słówka. Mógłby mi ktoś pomóc? Dziękuję. :)

  Marcin

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tym akurat już wiem. Anki 1 straciło możliwość synchronizowania. Teraz używam wersji 2.0.12 choć wydaje mi się trudniejsza.

   I tu też mam pytanie. Jak w Anki2 można ustawić częstotliwość powtórek?

   Usuń
 45. Może ktoś pomóc? Jak zmienić język programu na polski?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. czy ktoś wie jak zmienić język na polski?

   Usuń
  2. Problem pewnie dawno nieaktualny, ale moze komuś się przyda - żeby zmienic język interfejsu Anki należy usunąć pewien plik z folderu Anki - zwie sie on prefs. Jest to Data Base File. Po prostu nalezy wejśc do folderu anki i go usunąć (wcześniej zamknąć program). Przy następnym uruchomieniu anki poprosi nas o wybór języka. Wybieramy np. polski i cały interfejs będzie juz po polsku.

   Usuń
 46. Problem rozwiązany, ale mam pytanie co oznaczają "typy" przy dodawaniu fiszki? Czyli podstawowy, z odwróconą kartą itp.?

  OdpowiedzUsuń
 47. Mam pytanko. Mianowicie jak zmienic czas miedzy powtorkami w AnkiDroid? Poniewaz na niektorych kartach (w tej samej talii) mam np. Znowu, Dobrze 15 minut (???), Latwo 7 dni, a na innych Znowu, Trudny 7 dni, Dobrze 15 dni, Latwy 15 dni (po tyle samo?? To sie mija z celem). Moze ktos pomoc? Licze na szybka odpowiedz :)

  OdpowiedzUsuń
 48. Jak mozna połączyc wszystkie talie w jedna?

  OdpowiedzUsuń
 49. Zacząłem się bawić ANKI, dosłownie parę minut mam ją przed oczami. Czy ktoś z Was wie czy w ANKI istnieje możliwość pisemnej odpowiedzi na pytanie z fiszki?

  OdpowiedzUsuń
 50. Czy ten program działa na windows 8 ?

  OdpowiedzUsuń
 51. PS. 1 Co do połączenia kilku talii w jedną. Próbowałbym zrobić to tak:
  dwie talie: źródłowa i docelowa. Przejść do pierwszej, zaznaczyć wszystkie karty i wybrać opcję zmień talię wskazując talię docelową.
  Próbowałem. Działa
  PS. 2 Jeśli dobrze zrozumiałem pytanie to nie ma takiej możliwości. Jeśli szukasz podobnie działającego oprogramowania musisz poszukać czegoś innego. W czasach DOS'a i Win3.11 był program który nazywał się English Teacher.
  Proponowałbym zostać jednak przy Anki. Przetestowałem program po 100 dniach i po pół roku. Gdybym ten program miał 4 lata temu dzisiaj moje słownictwo sięgałoby 10 000 wyrazów. Tak tylko 2 500. Program naprawdę działa świetnie!

  OdpowiedzUsuń
 52. A czy wiecie jak dodac swój plik fiszek do Anki na androida? Stworzyłam plik w notatniku, strony oddzieliłam od siebie średnikiem i jak załadowalam plik to wyskoczył mi bład ;/

  OdpowiedzUsuń
 53. Po wpisie wnioskuje, że trzeba dla każdego jezyka wpisywac osobno?
  Mam na myśli, gdy zapisuje np. example i na odwrocie tłumaczenie, to kolejną fiszke musze napisac na odwrót? Czy można jakoś ustawic, żeby nie trzeba było dwa razy tego samego wpisywac recznie? Nie wiem czy dobrze wyjaśniłam, co mam na myśli:)

  OdpowiedzUsuń
 54. Wpisywanie odpowiedzi.
  http://www.youtube.com/watch?v=5tYObQ3ocrw

  OdpowiedzUsuń
 55. Na wszystkie ostatnie pytanie odpowiedzi sa udzielone na tej stronie. Ludzie, zamiast zadawać kolejny raz to samo pytanie (na które i tak już nikt nie udziela odpowiedzi), przeczytajcie tę stronę, przeszukajcie googla i znajdziecie odpowiedź.

  OdpowiedzUsuń
 56. Używanie Anki do nauki języków nie jest zbyt efektywne. Zdecydowane lepsze są programy typowo "wpisywane". Wystarczy wówczas przez kolejne 21 dni powtarzać nowy materiał ( taki mam system) a potem już tylko cotygodniowe powtórki. Używam darmowego TeachMastera 4.3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. @Szymon Stańczyk
   Jeżeli nie da się w Anki wpisywać odpowiedzi to nie oznacza, że w ogóle nie jest możliwe sprawdzanie swojej wiedzy w ten sposób.

   Istnieje coś takiego jak papier i pióro, lub możliwość pomniejszenia okna i wpisywania odpowiedzi w notatnik/word...

   Może i zajmowałoby to więcej czasu przez konieczność klikania między oknami, ale zawsze jest to jakieś rozwiązanie. Program jest przynajmniej za free.

   A co do twojego systemu nauki. Jeżeli powtarzasz każde nowe słowo przez 3 tygodnie codziennie a potem raz na tydzień, to ile słów jesteś w stanie nauczyć się w miesiąc?

   Ja jak zaczynałem z anki to dodawałem ok 1 000 słów na miesiąc. Da się więcej.

   Programy typu SRS powstały po to żeby uczyć się mądrze i nie powtarzać materiału częściej, niż jest to konieczne do zapamiętania. Twoja metoda jest wyjątkowo asekuracyjna.

   Ja bym się czuł potwornie znużony taką ilością powtórek czegoś co już dobrze znam. Ja w przeciągu miesiąca, nowe słowo powtarzam pewnie ok 5 razy i starczy. Lepiej otworzyć zwykłą książkę i tam mieć darmowe powtórki słów w różnych zdaniach.

   Mariusz

   Usuń
  2. Headmagnet jest za free (do pewnej pojemności list) ale możesz utworzyć subkonta i na nich zrobić dodatkowe listy a pozniej je sobie udostepnic.
   Mnie w Anki zaskoczylo automatyczne ustawianie nauki na 20 slowek i to, ze program automatycznie nie zmienia tych 20 na nastepne 20 po jednej sesji tylko powatrza 20 wczesniejszych. Trzeba grzebac w ustawieniach, na poczatku myslalam, ze mi nie zapisalo pozostalych 200 słow w talii.

   Usuń
 57. Witam.
  Ja od kilku dni używam Anki na tablecie i komputerze. Jednak dziś zaczęłam mieć problemy z synchronizacja. Wyswietla sie komunikat o nieprawidłowym czasie, mimo jego zmiany problem powtarza się. Jeśli ktoś wie jak można temu zaradzić bedę bardzo wdzięczna za odpowiedź.
  Pozdrawiam.
  Klaudia

  OdpowiedzUsuń
 58. Witam
  Mam pytanie ile talii z różnymi językami może być w urządzeniu mobilnym ?
  W komputerze utworzyłem 3 i można się między nimi przełączać, po synchronizacji zostaje mi tylko talia aktualnie synchronizowana.
  Nie znalazłem funkcji przełączania między profilami w wersji mobilnej albo jej nie ma . Z góry dziękuję za odpowiedz.
  Piotrek

  OdpowiedzUsuń