środa, 28 lipca 2010

Angielskie gazety - linki

We wcześniejszym poscie wspomniałem o tym, że wiele daje czytanie chociażby gazet w obcym języku. Umieściłem tam link do "The Times", co okazało się jednak błędem z uwagi na konieczność płacenia za dostęp do artykułów. Ja w pieniądzach nie pływam, Ty zapewne też nie, więc postanowiłem dorzucić linki do najpoczytniejszych brytyjskich i amerykańskich gazet, w których przynajmniej na dzień dzisiejszy treść w dużej mierze jest bezpłatna (linki do gazet w innych językach będę z czasem również dodawał):

WIELKA BRYTANIA
The Daily Telegraph - http://www.telegraph.co.uk/

The Guardian - http://www.guardian.co.uk/

The Independent - http://www.independent.co.uk

The Scotsman - http://thescotsman.scotsman.com/ - ze Szkocji

Wales Online - http://www.walesonline.co.uk/ - z Walii

USA
The New York Times - http://www.nytimes.com/

The Boston Globe - http://www.boston.com/bostonglobe/

Los Angeles Times - http://www.latimes.com/

The Washington Post - http://www.washingtonpost.com/

Pamiętaj, jeśli się uczysz języka obcego, to staraj się w nim jak najwięcej czytać. To, że umieściłem tu linki do gazet nie znaczy, że masz się zająć akurat nimi - zawsze byłem zdania, że nie warto czytać po angielsku tego czego nie miałbym ochoty przeczytać po polsku (to powoduje zanik motywacji). Uważam jednak, że gazety są świetnym materiałem wyjściowym, bo:
1. codziennie pojawia się na nich ogromna ilość artykułów o bardzo zróżnicowanej tematyce od polityki po sport
2. język jakimi są napisane nie należy do najtrudniejszych - na początku może się wydać dość trudny w porównaniu do czytanek jakie pojawiają się w podręcznikach, bo pojawiają się niespotykane wcześniej słowa. W rzeczywistości jednak znacznie łatwiej jest czytać gazetę w obcym języku niż jakiekolwiek opowiadanie. Im więcej będziesz czytał, tym częściej dane słowa będą się powtarzać - tym łatwiej będzie też je zapamiętać. Aż w końcu dojdziesz do takiego stopnia, że przeczytanie dla Ciebie gazety obcojęzycznej będzie tak oczywiste jak polskiej. Czego zresztą wszystkim życzę!

7 komentarzy:

 1. Fajny pomysł! Ale co zrobić jeśli gazety są jeszcze za trudne? Bo jeszcze nie zna się tak dobrze gramatyki, co innego robić ćwiczenia w szkole z czasów a co innego w praktyce. Próbowałem czytać wiki i jest lepiej ale też czasem ciężko wykapować o co chodzi. Jest jakiś inny sposób na zwiększanie skilla w czytaniu? Ponoć są jakieś uproszczone książki dla różnych poziomów ale one są chyba bardzo drogie. Może są też jakieś darmowe w internecie takie uproszczone?

  OdpowiedzUsuń
 2. ^ Te uproszczone książki nie są wcale takie drogie, jak by się mogło wydawać. Poszukaj na allegro książek z serii Penguin Readers albo Dominoes.

  OdpowiedzUsuń
 3. Książki wcale nie są takie drogie. Ja osobiście mam kilka takich w domu. Zaczynałam od prostych poziomów a teraz jestem już w stanie czytać oryginalne książki.

  OdpowiedzUsuń
 4. To poprosze o jakies ciekawe tytuly tych ksiazek :) z gory dziekuje

  OdpowiedzUsuń
 5. Sportowe gazety po angielsku w Empikach kosztują około 50zł

  OdpowiedzUsuń
 6. Cześć, bardzo fajny blog! Zapraszam do promocji i szukania inspiracji również tutaj https://www.facebook.com/groups/326458510764151/

  OdpowiedzUsuń
 7. Zależy co dla kogo jest drogie. Dla mnie wydatek na książkę 50 stron 29,90 to bardzo dużo pieniędzy a w tej cenie jest ich niewiele. Kosztują nawet powyżej 34 zł. Ja kupuję książki w antykwariatach i lumpeksach z odzieżą używaną po 1 max 5 zł za egzempl. to jest tanio.

  OdpowiedzUsuń