fot. Katarzyna Radziej |
W sierpniu udało mi się nawiązać współpracę z dwoma innymi bloggerami - Łukaszem Tyczkowskim (pisze o języku niemieckim - http://blog.tyczkowski.com/) i Michałem Bryszem (pisze o językach ogólnie - http://lang-spot.blogspot.com/). Poznałem też peterlina, którego wiedza na temat językowej różnorodności świata mi naprawdę zaimponowała i wszystkie osoby zainteresowane tematyką języków obcych zapraszam do regularnego odwiedzania jego strony - http://peterlin.wordpress.com/.
W tym miesiącu udało mi się zamieścić na blogu 14 artykułów, z których największą popularnością cieszyła się recenzja programu Anki oraz swego rodzaju instrukcja obsługi tego programu. Cieszy mnie to, jako że jest to chyba najlepszy obecnie program, dostępny całkowicie za darmo, znacznie ułatwiający naukę języków obcych i udało mi się do niego przekonać parę osób, które go wcześniej nie znały. Jeśli używacie Anki w swoim procesie nauki języka obcego to powiadomcie o tym inne osoby - sądzę, że ten program na to zasługuje. Ściągnąć można go TU. Cały czas staram się moją pracę z Anki polepszać, więc możecie oczekiwać kolejnych artykułów na ten temat. Wspomniałem też o innym programie - BYKI, który moim zdaniem nie spełnia się w nauce tak dobrze jak Anki, jednak jeśli kogoś interesują próbki dźwiękowe języków takich jak buriacki czy czeczeński, to dzięki niemu je znajdzie.
Całkiem spore zainteresowanie wzbudził też artykuł "W jakim języku się mówi w byłej Jugosławii?", w którym opisałem skrótowo sytuację językową jaka wytworzyła się na tym terytorium w ciągu ostatnich 20 lat i to czym tak naprawdę jest język serbski, chorwacki, bośniacki, czarnogórski itp. Być może w przyszłości zacznę kontynuować serię artykułów o tych językach południowosłowiańskich jako że znalazłem co najmniej kilka osób zainteresowanych ich nauką.
Na czwartym miejscu znalazło się "10 najlepszych polskich blogów o językach obcych (ale tylko według Google'a)", z którego do końca nie jestem może zadowolony z uwagi na pewne niedociągnięcia, które w komentarzach zarzucił mi peterlin. Jednakowoż artykuł ten pokazuje jak niewidoczne, tudzież źle wypozycjonowane, w polskiej strefie internetowej są strony traktujące o językach obcych. Warto jednak mimo wszystko zobaczyć na co jest w stanie natrafić początkujący internauta przy pomocy najpopularniejszej obecnie wyszukiwarki.
Zakończyłem też mój miesięczny projekt nauki języka czeskiego, z którego wnioski zawarłem TU. Mimo, że daleko mi do jakiejkolwiek biegłości to nie mogę uznać, iż uznaję czas spędzony z czeskim za czas stracony. Poznałem język naszego południowego sąsiada trochę bardziej dogłębnie i stwierdziłem, że nie jest on tak prosty i tak śmieszny jak to się Polakom wydaje - w rzeczywistości posiada chyba najbardziej skomplikowaną deklinację spośród wszystkich języków słowiańskich (może prócz słoweńskiego, w którym istnieje oprócz pojedynczej i mnogiej liczba podwójna), a wyrazy, które wydają się zabawne giną w tłumie rzeczy brzmiących zupełnie normalnie. Z obszaru języków słowiańskich wspomniałem też o tym, że jest w internecie dostępny słownik polsko-kaszubski i zamieściłem wykonanie hymnu kaszubskiego ”Zemia rodnô” (można posłuchać na ile jest podobny do polskiego) - te informacje znajdziecie w artykule "Słownik polsko-kaszubski jest dostępny".
Oprócz tego opisałem sposób w jaki można łatwo opanować cyrylicę (przy czym stosuje się to doskonale też do wszystkich innych alfabetów), parę porad motywujących do nauki języka obcego ("Historia motywacyjna" i "Nie masz siły - zrób coś małego") i artykuł o tym jak używać gier komputerowych do nauki języka obcego. Ostatnio napisałem również o tym co sądzę na temat osiągnięcia dobrego poziomu rozumienia języka mówionego - jako że temat ten jest w miarę rozległy, sądzę, że jeszcze parę razy zagości na tej stronie.
O czym jeszcze napiszę w przyszłym miesiącu? Przede wszystkim o tym, o czym byście chcieli - w tym celu piszcie na maila, bądź zaznaczcie w komentarzach. Oprócz tego zamierzam napisać od siebie m.in. jeszcze trochę więcej o języku kaszubskim (dotychczasowe dwa artykuły to stanowczo za mało), trochę więcej porad, linków, recenzji kolejnych programów, czy podręczników.
Jednocześnie dziękuję wszystkim, którzy czytają, piszą komentarze, maile i subskrybują mojego bloga. Dzięki wam mam motywację, żeby go ciągle rozwijać.
Podobne posty:
Świat Języków Obcych - lipiec 2010
Witam ! Czy znasz jakiś język na poziomie B2 lub C1 ? Jeśli tak napisz kolejne etapy nauki tego języka zaznaczając mniej więcej czas np. po roku potrafiłem to i to ... a po dwóch to ...
OdpowiedzUsuńGrzegorz
Witaj Grzegorzu!
OdpowiedzUsuńPytanie jest o tyle zasadne, że chyba o tym jeszcze nie wspominałem. Nie robiłem żadnych certyfikatów, bo albo szkoda mi na razie na to było pieniędzy (angielski) albo poziom certyfikatu był tak prosty, że trudno mi było go traktować jako poważne wyzwanie (wydaje mi się, że przeciętny Polak w ciągu roku bez problemu potrafi dojść do B2 w rosyjskim, a wyższe poziomy rok temu nie były dostępne). Przykładowe testy rozwiązywałem dla angielskiego i wyszło, że zdałbym C1, jednak wolę oceniać siebie bardziej krytycznie, bo moim zdaniem certyfikat to jedno, a umiejętność posługiwania się językiem to drugie .Jeśli miałbym określić obiektywnie swój poziom znajomości języków to gdzieś pomiędzy B2 a C1 umieściłbym rosyjski i angielski. Przy czym tempo tej nauki było raczej mało imponujące jako, że zaczynałem się ich uczyć tak jak większość ludzi, czyli w szkole i będąc młody i głupi robiłem przerwy w kontakcie z językiem, które raczej nie miały dobrego wpływu na mój poziom. Każdego z języków uczyłem się też nieco inną metodą, dzięki czemu wiem już jakich błędów nie popełniać i na pewno proces nauki każdego z nich opiszę wkrótce - na jeden język poświęcę jeden artykuł, bo w sumie przemyśleń jest całkiem sporo.
Dzięki za komentarz.